הקוסם מארץ עוץ

הקוסם מארץ עוץ

צרו קשר עם אסף לוי , מנהל האתר. כלבים מאולפים מחפשים בית

מידע על מחזות הזמר

הקוסם !

 

 

 

את המחזמר "הקוסם!" שעלה בחנוכה 94 אי אפשר לשכוח, אמנם הוא לא עקב בנאמנות אחרי עלילת הסיפור, השמיטו שם מספר אלמנטים מאוד חשובים מהסיפור המקורי של ליימן פרנק באום , אבל זהו ללא ספק אחד מבין מחזות הזמר המוצלחים ביותר שנראו על בימות ישראל.

"הקוסם!" עלה בחנוכה של שנת 1994 , וסחף את כל המדינה אחר הסיפור המפורסם אודות דורותי וארץ עוץ. את ההפקה הזאת כתב וביים אורי פסטר האחראי למחזות זמר נוספים מצליחים כמו "הכל אגדה" , "מסביב לעולם ב-80 יום" ועוד..

למרות הסיפור המוכר של ארץ עוץ בגרסאותיו הרבות, המחזמר לקח את הקהל לגרסה ייחודית בהשפעת המילניום החדש הממשמש ובא.

 

דורותי (מיכל ינאי) וכלבה טוטו (איתי שגב) מתגוררים בערבה האפורה של טקסס , באיזור זה ישנה חווה גדולה לצד עיר מגורים קטנה. בעירה זו חוגגים את סוף הקיץ עם תפוזים ואבטיחים. דורותי אוהבת להתבודד היא שוכבת לה על ערימת קציר יחד עם טוטו הכלב שלה ומתבוננת על השמיים "טוטו , אתה חושב שהאנישם שם למעלה הם יותר חכמים או יותר טיפשים ?" דורותי שוקעת במחשבות וחלומות ונודדת בחלומה על ערימת הקציר שסוחפת אותה לארץ רחוקה רחוקה איי שם.

 

דורותי וטוטו מתעוררים בארץ עוץ לאחר שסופה איומה פקדה את הערבה האפורה של טקסס. דורותי מבינה מהר מאוד כי אינה נמצאת בבית, היא נמצאת בארץ אגדות משונה. טוטו מהווה את המצפון של דורותי , החלק הפחות דומיננטי שבה :

 

-"דורותי, זה לא יכול להיות"

-"וזה שאתה מדבר, זה כן יכול להיות?"

-"תשובה מוחצת"

 

דורותי פוגשת באנשים קטנים וחביבים אשר אומרים לה כי היא נמצאת בארץ עוץ, ואם היא רוצה לשוב הביתה עליה ללכת אל סם הקוסם הגדול מארץ עוץ.

 

בדרכה אל סם הקוסם היא עוברת דרך שדה התירס אשר מלא בדחלילים, מתוכם היא מכירה את קשקש (סער בן-יוסף) אשר חפץ יותר מכל במוח ולא מעוניין לברוח אל ארץ הדחלילים יחד עם כל חבריו , חיו יהיו ריקים מאוד ללא מוח ויכולת לחשוב מחשבות ולכן, הוא מחליט להצטרף אליה למסע אל הקוסם מתוך תקווה שהוא יוכל להעניק לו מוח.

 

הם ממשיכים בדרכם ונתקלים במזבלה של גרוטאות ישנות, שם נמצא תקוע בתוך שלדה של מכונית פחפח (אדם), הוא מספר להם על אהבתו למוסיקה ולריקוד אך מה שרוצה יותר מכל הוא לב אוהב שיוכל להרגיש גם אהבה לבני אדם.

דורותי מציעה לו להצטרף למסע אל הקוסם ואולי סם הקוסם יוכל להעניק לו לב אוהב חם ורגיש.

בהמשך מסעם הם פוגשים גם את אריה האריה, שמספר להם על הפחדים שלו מכל דבר והתלות שלו בתרופות וכדורים , הוא אינו יכול להמשיך להיות בין חבריו האריות ולהופיע בקרקס הנודד ללא אומץ לב- הפתרון כמובן הוא להצטרף לחבורה אל הקוסם.

 

בינתיים במסכי הטלוויזיה שלהן עוקבות שלוש המכשפות הרעות (שרון אלימלך, שרון מלקי, ויקי בהיר) אחר דורותי וחבורתה המשונה וחושבות על תחבולה כיצד לחסל את הילדה-המכשפה אשר הרגה את אחותם הרביעית.

 

לאחר מכשולים רבים מגיעים החבורה המשונה אל סם הקוסם (אריק לביא) ששולח אותם למסע נוסף ארוך ובו יתמלאו כל בקשותיהם.

במהלך המסע הגדול פחפח מתאהב בדורותי, אריה מתגבר על מתקפתם של העכברים על הגלגלים (שהם מן חיקוי של הכופים המכונפים) , וקשקש מגלה את ייעודו כפילוסוף.

גם המכשפות מוצאות את יעודן לאחר משפט שדה שמקבלות , על-ידי דורותי וחבריה וזוכות לשרת בסופו של דבר את הקוסם הגדול מארץ עוץ.

 

בסופו של דבר דורותי נישאת על ידי סם הקוסם חזרה לביתה שתבטקסס ומגלה שהיא בעצם ישנה. זה היה רק חלום , וכמה טוב להיות בבית.

המחזמר ניסה לחקות כמה שיותר את הסרט בכיכובה של ג'ודי גרלנד בעיקר בזכות אלמנט החלימה שקובע שארץ עוץ היא פרי דמיונה של דורותי ואילו סיפורו של באום קובע כי הארץ אכן אמיתית. בנוסף אחד השינויים הדרמטיים בעלילה הוא התעלמות מנעלי הקסם של דורותי שקיבלה מהקוסמת מהצפון (שבכלל לא מוזכרת לאורך כל המחזמר)

המחזמר מלווה שירים מקוריים והפקה מוזיקלית עם 30 משתתפים מהגדולות ביותר באותה העת.

למרות שהכוכבים שרו את השירים "חי " ולא מוקלט כפי שנעשה הדבר היום הרי המוזיקה הייתה כולה מוקלטת ולא בידי תזמורת חיה כפי שהיה מקובל בהצגות עד אז.


הקוסם" זכה להצלחה חסרת תקדים ולביקורות מצוינות, והפך לתופעה. ההצגה רצה 182 הצגות עם 430 אלף צופים (שנחשב בארץ למספר עצום) ורצה עד אוגוסט 1995.

"הקוסם!" אף זכה לכבוד העצום של כניסה לספר השיאים של גינס בגלל מספר ההצגות באותו היום חמש פעמים ביום ו- 37 פעמים במשך תשעה הימים של חג החנוכה ,שיא עולמי של כל הזמנים!

מפיק המחזמר היה יהודה טלית שהפיק בין היתר גם את רמת אביב גימל.

 

לשמיעת שירי המחזמר הכנסו לעמוד קטעי האודיו

תמונות

 

 

 

 

 

 

 

 

על מיכל ינאי

המידע באתר אודות מיכל ינאי מבוסס על פרסומים קודמים

 

 

מיכל ינאי  ידועה כאחת מכוכבות הילדים הגדולות ביותר (אחרי ציפי שביט). אהבתה של מיכל לבמה ולקהל החלה כבר מגיל צעיר, אהבה זו דחפה אותה לשחק בהצגות כבר בילדותה.

 

על הבמות כיכבה במופעי הפסיטגל וזכתה פעמים רבות בדירוג הגבוה ביותר בין השירים המצליחים שלה "שלום היא מילה שימושית" , "לדבר עם חיות" , "כל אחד צריך שיהיה לו חבר" ועוד...

הופיע במחזמר "הקוסם!" בדצמבר 94 בבמויו של אורי פסטר , במחזמר "הכל אגדה" , "המלך ארתור" ועוד...

 

בטלווזיה השתתפה בהפקות "גינת ההפתעות" , "תיבת ההפתעות" (בשלב מוקדם יותר) , "המחסן של כאילו" (כולן בעריכתן והפקתן של אורנה לביא-פלינט) בשלב מאוחר יותר הנחתה את התוכניות "הקרנבל של מיכל" הערץ השני (שידורי טלעד) , "קצפת" לצידו של ג'יל בן-דוד , "על הדרך" , "מזל טוב" "בראבו" לצידו של טוביה צפריר ועוד..

לאחרונה שיחקה בסדרה "השמניה" בתור פסיכולוגית.

 

בקולנוע שיחקה בסרטים "נשיקה במצח" , תמונה קבוצתית עם אישה" ועוד.

 

הנחתה בערוץ הילדים והייתה לאחת המנחות האהובות.

על איתי שגב

כל המידע על איתי שגב המפורסם באתר מבוסס על פרסומים קודמים

רבים אינם יודעים כי איתי שגב היה אחד ממנחי ערוץ הילדים. איתי היה חבר בקבוצת הקומדי סטור שהייתה להיט בשנת 92 עד שנת 96  צביקה הדר, אסף אשתר, רובי דואניס וגיל ססובר. דמויותיו הזכורות של שגב הם הכתבת ג'ודי-לוץ-אהרונוב-קרפין-סממה-סוקניק... האמא הפולניה וילד יומלודת.

 

שגב שיחק בטלוויזיה בהפקות רבות של ערוץ הילדים בין ההפקות "איתי שמח", ו"איתי ורבותי", "הכיתה המעופפת", "ששטוס", "הסופגניה המעופפת", "שרים לך" ו" אך ההפקה המוצלחת ביותר שלו המשודרת עד היום היא "בעקבות הסיפורים הקסומים" לצידו של יוסי גרבר.

 

איתי שגב התחיל את דרכו כסטנדאפיסט, וכשזה לא ממש הצליח לו המשיך לצוות ערוץ הילדים יחד עם אפרת רייטן.

היום מחליף את מקומו "טל מוסרי" הנהדר.

 

איתי שגב שיחק גם בסדרה שחר לצידה של יעל בר-זהר ובשלב מאוחר יותר של נועה תשבי. לאחר שהסדרה ירדה ערוץ 3 שינה את הסלוגן שלו וכבר לא היה ל"הסדרות הטובות ביותר בעולם". חבל שבעקבות הביקורות הנוראיות אחת הסדרות המקוריות והמעניינות בישראל כמו שחר לא זכתה להמשך שבהחלט הייתה אהובה על קהל צופים רב (אבל לא על מבקרי הטלוויזיה).

על צחי נוי

כל המידע על צחי נוי המפורסם באתר מבוסס על פרסומים קודמים

את צחי נוי קשה לפספס, הוא היחידי מהצמד "אסיקמו לימון" שהמשיך את קריירת הבידור שלו.  נוי , ידוע בעיקר בתור "יודל'ה" מהסרט הפרובוקטיבי "אסקימו לימון".

נוי, שיחק לאחרונה בהצגה "בנים גידלתי ורוממתי" , שם הוא משחק הומוסקסואל גאה.

השתתף במגוון הצגות ילדים כמו "הקוסם!" בדצמבר 94 ו"אוליבר טוויסט".

בטלוויזיה השתתף בתוכניות "שוטטות" , "גינת ההפתעות" (שם שיחק שודד ים) וב"רמת אביב גימל" שם גילם את פיפו - עו"ד מפולפל.

כיום צחי נוי הפך בלונדיני.

על סער בן-יוסף

כל המידע על סער בן-יוסף המפורסם באתר מבוסס על פרסומים קודמים

סער בן יוסף שחקן ובדרן ישראלי.

 

בתיאטרון השתתף בהצגות "מלחמת אחים", "הסוחר מוונציה" , "חופשה בברלין" , "ציד המכשפות" , "הקוסם", "פיטר פן" ועוד...

הפיק, ביים ומנחה צוות שחקנים במופע "בואו נשחק תיאטרון" - תיאטרון "מיצג". כתב והופיע ב"שחקן" - מופע יחיד.

 

בטלוויזיה הנחה ב"זאפ לראשון" בתכנית טלטלה, קלאוזאפ תכנית התחקירים של "זאפ לראשון" (שידורים חיים) ותכנית הקיץ של ערוץ 1.

שיחק את אמיר הרמאי בסדרה "רמת אביב ג' ".

 

כיום , סער בן יוסף הוא מורה למשחק. הוא מלמד משחק מול מצלמה ואילתור בהנחייה, מדריך במאי קולנוע בעבודה עם שחקנים בבית ברל.

על אדם

כל המידע על אדם המפורסם באתר מבוסס על פרסומים קודמים

 

 

אדם היה אליל נוער במהלך שנות התשעים.

אדם התחיל את דרכו כרקדן (רקד לצידו של זוכה האירוויזיון יזהר כהן כאשר ייצג את ישראל בפעם השנייה בשיר "עולה עולה") ומאז המשיך בדרכו כזמר.

לאחר ימי התהילה בשנות ה- 80, ועקב דעיכתם בתחילת שנות ה- 90, עבר מעולם הנערות אל עולם הילדים. כיכב בטלוויזיה ועל הבמות בתפקידים ראשיים מלבד הקוסם (פלאי קלעים לצד צחי נוי ודפנה דקל ועוד...). היום לאחר שמיצה את מקומו הן בקרב הנערות והן בקרב הילדים מלמד בבית ספר לשירה ומשחק.

אדם מחזיק את רשת המועדונים "אדמס". שמו האמיתי , אגב הוא - חיים.

על אריק לביא ז"ל

כל המידע על אריק לביא (ז"ל) המפורסם באתר מבוסס על פרסומים קודמים

אריק לביא (ז"ל) , היה זמר ושחקן ישראלי. אריק , בעל שם מיוחד מאוד משום שאריק הוא בעצם קיצור לשם אריה ולביא הוא כינוי נוסף לאריה.

אריק נפטר בשנת 2004 (כ10 שנים לאחר ששיחק ב"הקוסם!" לראשונה). היה זמר מצוין ונחשב לאחד מזמרי הפופ הראשונים.

בתיאטרון השתתף לביא, בין השאר בהצגות "עוץ לי גוץ לי", "המלך והעני" , "הקוסם!", "ארמה לה דוס" (הן בישראל והן בברודווי) , ו"הוא הלך בשדות". העלה עם אשתו, השחקנית שושיק שני, את הצגות הבידור "הוא והיא" ו"הו הו יוליה" מאת אפרים קישון.

בקולנוע הוא שיחק בסרטים רבים, בהם: "מבצע יהונתן", "עליזה מזרחי", "סוס עץ", "גבעה 24 אינה עונה", "חור בלבנה" ועוד רבים.

אריק לביא היה "סם הקוסם" האחד והיחידי.

   

תודה רבה לרועי בן חור על תרומתו העצומה לעמוד זה

הקוסם מארץ עוץ
על מנהלי האתר | על מיכל שיבר | קישורים | קישורים נוספים | חיתוך אתרים | סלסהתנאי שימוש | מפת האתר |צור קשר

שימוש באתר כמהו כהסכמה לתנאי השימוש באתר

כל הזכויות שמורות לאתר הקוסם מארץ עוץ 2005-2012 ©®

אתר זה נבנה על-ידי אסף לוי , אסף מדיה